We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Thermo Scientific Tde50040fd; Stp Ts Ult; Gp
List Price
$16,400.00
Your Price
$16,400.00
Thermo Scientific Tde50040fd; Stp Ts Ult; Gp - THERMO (Additional Charges For Thermo Items May Be Incurred For Shipping)
GROUP SKU:
THERMO-TDE50040FD
| Product Title | TDE Series -40°C Ultra-Low Temperature Freezers |
| Catalog Number | TDE50040FD |
| Unit Size | Each |
| Electrical Requirements | 208 - 230V, 60Hz |
| Holds | 2 in. Boxes (500) |
| Certifications/Compliance | cULus |
| Product Title | TDE Series -40°C Ultra-Low Temperature Freezers |
| Description2 | TDE Series -40°C Ultra-Low Freezers, 500-Box Capacity, 208-230V, 60Hz |
| Capacity (English) | 24.1 cu. ft. |
| Capacity (Metric) | 682 L |
| Temperature Range | -10°C to -40°C |
| Door Style | 1 Outer, 4 Inner |
| No. of Doors | 5 |
| Insulation | Vacuum Insulation Panels (VIP) + Water-Blown Polyurethane Foam (SNAP-compliant) |
| Interior | Stainless Steel |
| Shelves | 3 |
| Capacity (English) Shelf | 205 lb. |
| Capacity (Metric) Shelf | 93 kg |
| Rack Capacity | 10 |
| Holds | 2 in. Boxes (500) |
| Certifications/Compliance | cULus |
| Style | Upright |
| Display | HIC 5.6 in. 7-segment display with capacitive touch buttons |
| Product Line | Thermo Scientific |
| Warranty | Warranty varies by country, please contact us for details |
| Defrost | Manual |
| Dimensions (DxWxH) Exterior | 38.5 x 34.0 x 78 in. (97.7 x 86.4 x 198.1cm) |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 28.3 x 28.8 x 51.2 in. (71.9 x 73.0 x 130.1cm) |
| Monitoring Options | Alarm, Recorder |
| Setpoint Security | Yes |
| Connectivity | Remote Alarm Connections, 4-20mA, RS485, and Dry Contacts |
| Smart View Compatibility | Smart-Vue Compatible |
| Amperage | 4.0/15 |
| Plug Type | NEMA 6-15 |
| Voltage | 208/230 V |
| Electrical Requirements | 208 - 230V, 60Hz |
| Frequency | 60 Hz |
| Vial Capacity | 50,000 x 2mL |
| Compressor | H-Drive Compressor |
| Refrigerant | R290 |
| Shipping Weight (English) | 668 lb. |
| Shipping Weight (Metric) | 304kg |
| Weight (English) | 574 lb. |
| Weight (Metric) | 260 kg |
| Unit Size | Each |
| SKU | THERMO-TDE50040FD |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | TDE50040FD |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41103011 |
| Manufacturer | Thermo Scientific |
| Temperature | -10°C to -40°C |
| Refrigerated-Frozen | N |
| ProductLine | THERMO |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 34 |
| Depth | 38.5 |
| Height | 78 |
| Weight | 574.000000 |
| Lead Time | 20 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |