We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Thermo Scientific 7 Cf Value Combo 115v/60hz
List Price
$2,760.00
Your Price
$2,760.00
Thermo Scientific 7 Cf Value Combo 115v/60hz - THERMO (Additional Charges For Thermo Items May Be Incurred For Shipping)
GROUP SKU:
THERMO-TSV07CPSA
| Product Title | TSV Value Lab Refrigerator/Freezer |
| Catalog Number | TSV07CPSA |
| Unit Size | Each |
| Capacity (English) Refrigerator | 7.1 cu. ft. |
| Dimensions (D x W x H) Interior | Refrigerator: 17 x 17.5 x 36.5 in. (43.2 x 44.5 x 92.7 cm)Freezer: 16 x 15.5 x 10.38 in. (40.6 x 39.4 x 26.4 cm) |
| Dimensions (DxWxH) Exterior | 21.75 x 21.5 x 56.63 in. (55.2 x 54.6 x 144 cm) |
| Product Title | TSV Value Lab Refrigerator/Freezer |
| Type | General Purpose Combo |
| Capacity (English) Refrigerator | 7.1 cu. ft. |
| Capacity (Metric) Refrigerator | 201 L |
| Temperature Range (Freezer) | -12°C to -20°C |
| Temperature Range (Refrigerator) | 1°C to 12°C |
| Door Style | Hinged, Open Left to Right |
| No. of Doors | 2 |
| Shelves | 3 Adjustable (Refrigerator); 1 (Freezer) |
| Door Shelves | 3 |
| Compressor | Hermetic Compressor |
| Defrost | Automatic (Refrigerator), Manual (Freezer) |
| Access Security | None |
| Refrigerant | R600a hydrocarbon refrigerant |
| Exterior Finish | Enameled Steel |
| Insulation | Cyclopentane |
| Interior | ABS Plastic |
| Casters | 2 adjustable feet in front |
| Color | White |
| Control Type | Mechanical Dial |
| For Use With (Application) | Indoor general storage of non-critical samples and reagents |
| Min. Clearance | 12 in. on top; 4 in. sides and rear |
| Model | TSV07CPSA |
| Typical Lifetime | 10 years |
| Warranty | 12 months |
| Dimensions (DxWxH) Exterior | 21.75 x 21.5 x 56.63 in. (55.2 x 54.6 x 144 cm) |
| Dimensions (D x W x H) Interior | Refrigerator: 17 x 17.5 x 36.5 in. (43.2 x 44.5 x 92.7 cm)Freezer: 16 x 15.5 x 10.38 in. (40.6 x 39.4 x 26.4 cm) |
| Energy Usage | .39 kWh/Day |
| Amperage | 1A |
| Plug Type | NEMA 5-15 P |
| Voltage | 115 V |
| Electrical Requirements | 115V 60Hz |
| Frequency | 60 Hz |
| Shipping Weight (Metric) | 45 kg |
| Unit Size | Each |
| Drawers | 1 |
| SKU | THERMO-TSV07CPSA |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | TSV07CPSA |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41103011 |
| Manufacturer | Thermo Scientific |
| Refrigerated-Frozen | N |
| ProductLine | THERMO |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 21.5 |
| Depth | 21.75 |
| Height | 56.63 |
| Weight | 88.000000 |
| Lead Time | 7 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |