We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Thermo Scientific Tsx Frz Enzyme 23cf 208v/60hz
List Price
$13,500.00
Your Price
$13,500.00
Thermo Scientific Tsx Frz Enzyme 23cf 208v/60hz - THERMO (Additional Charges For Thermo Items May Be Incurred For Shipping)
GROUP SKU:
THERMO-TSX2320ED
| Product Title | TSX Series High-Performance -20°C Manual Defrost Enzyme Freezers |
| Catalog Number | TSX2320ED |
| Unit Size | Each |
| Plug Type | NEMA 6-15 |
| Electrical Requirements | 208-230V, 60Hz |
| Capacity (English) | 23 cu. ft. |
| Type | Enzyme Freezer |
| Product Title | TSX Series High-Performance -20°C Manual Defrost Enzyme Freezers |
| Type | Enzyme Freezer |
| Capacity (English) | 23 cu. ft. |
| Capacity (Metric) | 650 L |
| Temperature (Setpoint) | -25°C to -15°C (-20°C) |
| Door Style | Solid |
| No. of Doors | 1 |
| Shelves | 9 |
| Rack Capacity | 9 |
| Certifications/Compliance | UL, ENERGYSTAR, cUL |
| Display | Microprocessor |
| Includes | 45 Enzyme Bins |
| Product Line | TSX Series |
| Warranty | Warranty varies by country, please contact us for details |
| Defrost | Manual |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 28.5 x 24 x 58 in. (72.3 x 61 x 147.3 cm) |
| Dimensions (L x W x H) Exterior | 37.5 x 28 x 78.6 in. (95.3 x 71.1 x 199.6 cm) |
| Depth (English) Exterior | 37.5 in. |
| Depth (English) Interior | 28.5 in. |
| Depth (Metric) Exterior | 95.3 cm |
| Depth (Metric) Interior | 72.3 cm |
| Height (English) Exterior | 78.6 in. |
| Height (English) Interior | 58 in. |
| Height (Metric) Exterior | 199.6 cm |
| Height (Metric) Interior | 147.3 cm |
| Width (English) Exterior | 28 in. |
| Width (English) Interior | 24 in. |
| Width (Metric) Exterior | 71.1 cm |
| Width (Metric) Interior | 61 cm |
| Monitoring Options | Wireless |
| Chart Recorder | Optional |
| Smart View Compatibility | Smart-Vue Compatible |
| Amperage | 15 A |
| Plug Type | NEMA 6-15 |
| Voltage | 208/230 V |
| Electrical Requirements | 208-230V, 60Hz |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Green Features | Energy efficient |
| Refrigerant | R290 |
| Shipping Weight (English) | 476 lb. |
| Shipping Weight (Metric) | 216 kg |
| Weight (English) | 422 lb. |
| Weight (Metric) | 191 kg |
| Unit Size | Each |
| SKU | THERMO-TSX2320ED |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | TSX2320ED |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41103011 |
| Manufacturer | Thermo Scientific |
| Refrigerated-Frozen | N |
| ProductLine | THERMO |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 28 |
| Depth | 37.5 |
| Height | 78.6 |
| Weight | 422.000000 |
| Lead Time | 7 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | Yes |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |