We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Perkin Elmer 0.5 μL Low Injection Volume Syringe, Metal Plunger 0.63 mm OD Needle
List Price
$389.13
Your Price
$389.13
Perkin Elmer Autosystem Autosampler Syringe, Plunger Type: Metal Plunger In Needle, Volume: 0.5 - PE (Additional S&H or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
PE-N6101252
MFG.PART:
N6101252
UNSPSC:
41115700
Manufacturer:
PerkinElmer
Overview
Syringes from PerkinElmer are individually inspected for accuracy and performance. Recommended autosampler syringes are available in 0.5, 5 and 50 µL capacities. For routine analyses, the metal plunger in barrel with PTFE-tipped seal is the standard syringe as shipped with each Clarus® GC instrument. Alternative syringes to use are the metal plunger in barrel or the 0.53 mm on-column injection.
Specifications
| Inner Diameter | 0.15 mm |
|---|---|
| Length | 70.0 mm |
| Outer Diameter | 0.63 mm |
| Product Group | Autosampler Syringe |
| Type | Removable |
| Volume Capacity | 0.5 µL |
| SKU | PE-N6101252 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | N6101252 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115700 |
| Manufacturer | PerkinElmer |
| CountryOfOrigin | Australia |
| ProductLine | PE |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 4 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |