We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art Mouse Restrainer With Dorsal Access; Holds 18-35 Gram Mice, Clear Tpx
List Price
$84.30
Your Price
$84.30
Bel-Art Mouse Restrainer With Dorsal Access; Holds 18-35 Gram Mice, Clear Tpx, The Safe, Fast, And Accurate Way To Work With Mice - BEL
NETA PART:
BEL-46401-0000
MFG.PART:
46401-0000
UNSPSC:
41100000
Manufacturer:
Bel-Art
Feature rich and budget friendly, this high throughput Mouse Restrainer with Dorsal Access takes care of the basics, so your hands are free for the important tasks. The easy-to-use entry funnel and tube with two gate positions allows quick, gentle and secure immobilization of the mouse.
- Top circular opening gives access to dorsal skin; subcutaneous injections can be performed quickly, without risk of being bitten, and with less likelihood of sticking your own fingers
- Tail first entry positions the tail of the mouse outside the restrainer for tail bleeds and tattooing
- Can be mounted to table or other surface; hardware not included
- Disinfect with ethanol or common laboratory disinfectants; autoclave to sterilize
- Durable, crystal clear TPX®; will not craze or weaken like acrylic restrainers
| Quantity / Pack | 1 |
| Dimensions (L X W X H) | 17.4 x 10 x 6.7cm (6.8 x 3.9 x 2.6") |
| Inside Diameter | 3.2cm |
| Holds Animal | Mice |
| Animal Weight | 18-35g |
| SKU | BEL-46401-0000 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 46401-0000 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41100000 |
| Manufacturer | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 4 |
| Depth | 8 |
| Height | 4 |
| Weight | 0.250000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |