We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Thermo Scientific Precision Refrigerated Incubator 6.1 Cu. Ft. (173 L) 115v
List Price
$6,560.00
Your Price
$6,560.00
Thermo Scientific Precision Refrigerated Incubator 6.1 Cu. Ft. (173 L) 115v - THERMO (Additional Charges For Thermo Items May Be Incurred For Shipping)
GROUP SKU:
THERMO-PR205745R
| Product Title | Precision™ Low Temperature BOD Refrigerated Incubator |
| Catalog Number | PR205745R |
| Unit Size | Each |
| Capacity (Metric) | 173 L |
| Temperature Range (Metric) | -10°C to +60°C |
| Door Style | Solid |
| Electrical Requirements | 115 V, 60 Hz, 9.5 A, Nema 5-15 plug |
| Capacity (English) | 6.1 cu. ft. |
| Certifications/Compliance | cCSAus |
| Chamber Material | Aluminum |
| No. of Shelves | 2 supplied/4 max. |
| Type | Refrigerated Incubator |
| Insulation | CFC-free, foamed polyurethane |
| Temperature Uniformity | ± 0.6/1.0°C @ 37°C/20°C |
| Dimensions (D x W x H) Interior | 20.5 x 20.5 x 28 in. (52 x 52 x 70 cm) |
| Dimensions (L x W x H) | 24.5 x 24 x 34.5 in. (62.2 x 61 x 87.6 cm) |
| Height (English) | 34.5 in. |
| Height (Metric) | 87.6 cm |
| Voltage | 115 V |
| Amperage | 9.5 A |
| Frequency | 50/60 Hz |
| SKU | THERMO-PR205745R |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | PR205745R |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41104400 |
| Manufacturer | Thermo Scientific |
| Refrigerated-Frozen | N |
| ProductLine | THERMO |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 24 |
| Depth | 24.5 |
| Height | 34.5 |
| Weight | 5.000000 |
| Lead Time | 7 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |