We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Agilent Sample Tubing, Pfa, 0.5mm Id, 1.6mm Od, 5m
List Price
$98.30
Your Price
$98.30
Agilent Sample tubing, PFA, 0.5mm ID, 1.6mm OD, 5m. Standard sample uptake tubing used with Agilent ICP-MS. Replace when tubing is bent, damaged, or when there are serious memory effects in the sample introduction area. - AA
GROUP SKU:
G1820-65105
| Chemical Compatibility | Aqueous HF acid Organic solvents Strong acids |
| Inner Diameter (ID) | 0.5 mm |
| Instrument Compatibility | 7500 7700 7800 7850 7900 8800 8900 All Agilent ICP-MS systems |
| Length | 5 m |
| Outer Diameter (OD) | 1.6 mm |
| UNSPSC Code | 41115411 |
| Where Used | Sample uptake |
| SKU | G1820-65105 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | G1820-65105 |
| UM | PK |
| UNSPSC | 41115411 |
| Manufacturer | Agilent Technologies |
| Refrigerated-Frozen | N |
| CountryOfOrigin | Origin Varies |
| ProductLine | AA |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Height | 5 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |