We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning 500 ml Reusable Plastic Narrow Mouth Wash Bottle, Low Density Polyethylene With Gl-25 Pp Screw Cap
List Price
$112.22
Your Price
$112.22
Corning 500ml Reusable Plastic Narrow Mouth Wash Bottle, Low Density Polyethylene With Gl-25 Pp Screw Cap - COG
NETA PART:
1300P-500
MFG.PART:
1300P-500
UNSPSC:
24122000
Manufacturer:
Corning Life Sciences
These bottles are manufactured from low density polyethylene and are offered with a narrow mouth. The cap and dispensing tube are manufactured from PP to optimize backflow of the solution. The design allows minimal turbulence of the liquid in the bottle.
Details
| Product Number | 1300P-500 |
| Qty./Pk | 1 / Pk |
| Qty./Cs | 12 / Cs |
| Brand | Corning |
| Capacity | 500 mL |
| Bottle Style | Weighing |
| Neck Style | Short |
| Top Style | Standard Taper Joint |
| Bottle Shape | Cylindrical |
| Thread Finish | 25 |
| Stopper Style | Hollow glass |
| Standard Taper Joint | 55/12 |
| Feature | Reusable |
| Height | 30 mm (approx.) |
| O.D. | 50 mm (approx.) |
| Weight | 68 g (approx.) |
| Sterile | No |
| SKU | 1300P-500 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 1300P-500 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 24122000 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | Germany |
| ProductLine | COG |
| Qty | 12 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 11.6 |
| Height | 7.8 |
| Weight | 3.000000 |
| Lead Time | 70 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |