We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning PET Bottle 125 mL Graduated Validated Against IATA Standards
List Price
$98.79
Your Price
$98.79
Corning PET Bottle, 125 mL, Graduated, Validated Against IATA Standards Screw Cap, Sterile, Pre-Assembled, 24/Tray - COP
NETA PART:
432331
MFG.PART:
432331
UNSPSC:
24122000
Manufacturer:
Corning Life Sciences
Polyethylene terephthalate (PET) bottles are ideal for storage and sampling of media, biologicals, and other aqueous solutions. The PET resin makes the bottle lightweight, break-resistant and as transparent as glass.
Features:
- Packaged in two convenient, shrink-wrapped trays within an outer bag to assure cleanliness
- Break-resistant bottles are an ergonomic and easy to handle alternative to glass
- Bottles are sterilized to 10-6 SAL and nonpyrogenic
- Leakproof screw cap is validated against IATA standards for air shipments
- Molded graduations for accurate measurements
- USP Class VI compliant bottles are validated noncytotoxic and nonhemolytic
Details
| Product Number | 432331 |
| Qty./Pk | 24 / Pk |
| Qty./Cs | 48 / Cs |
| Brand | Corning® |
| Capacity | 125 mL |
| Bottle Style | Storage |
| Neck Style | Narrow mouth |
| Top Style | Screw cap |
| Cap Style | Screw cap |
| Cap Material | High density polyethylene |
| Bottle Shape | Octagonal |
| Packaging | Wrapped tray |
| Cap Diameter | 34.7 mm |
| Cap Color | Natural |
| Color | Clear |
| Graduation Interval | 25 mL |
| Bottle Feature | Graduated |
| Feature | Disposable |
| Height | 105 mm |
| Neck O.D. | 34.7 mm |
| Sterile | Yes |
| Graduation Range | 25 - 125 mL |
| SKU | 432331 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 432331 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 24122000 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| CountryOfOrigin | France |
| ProductLine | COP |
| Qty | 48 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 9.25 |
| Height | 10.25 |
| Weight | 5.000000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |