We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Globe Scientific Bottle, Wide Mouth
List Price
$48.90
Your Price
$48.90
Globe Scientific Diamond RealSeal Bottle, Wide Mouth, Square, PP with PP Closure, 175mL, 12/Pack, 72/Case - GLO
GROUP SKU:
GLO-7160175
Globe Scientific
- GLO
| PDF URL | https://www.globescientific.com/media/PDF/Library_PDF/Square-Bottle-Flyer.pdf |
| Closure Size | 38mm |
| Capacity | 175ml |
| Height w/ Cap | 104mm |
| Neck I.D. | 29mm |
| Bottle Dims. | 52mm Sq. |
| SKU | GLO-7160175 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 7160175 |
| UM | PK |
| UNSPSC | 24122000 |
| Manufacturer | Globe Scientific Inc |
| CountryOfOrigin | India |
| ProductLine | GLO |
| Qty | 12 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 4 |
| Depth | 12.375 |
| Height | 4.125 |
| Weight | 0.850000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |
Write Your Own Review