We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Globe Scientific Bottle, Wide Mouth
List Price
$74.70
Your Price
$74.70
Globe Scientific Diamond RealSeal Bottle, Wide Mouth, Square, PP with PP Closure, 1000mL, 6/Pack, 24/Case - GLO
GROUP SKU:
GLO-7161000
Globe Scientific
- GLO
| PDF URL | https://www.globescientific.com/media/PDF/Library_PDF/Square-Bottle-Flyer.pdf |
| Closure Size | 63mm |
| Capacity | 1000mL (1L) |
| Height w/ Cap | 181mm |
| Neck I.D. | 53mm |
| Bottle Dims. | 91mm Sq. |
| SKU | GLO-7161000 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 7161000 |
| UM | PK |
| UNSPSC | 24122000 |
| Manufacturer | Globe Scientific Inc |
| CountryOfOrigin | India |
| ProductLine | GLO |
| Qty | 6 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 3.5 |
| Depth | 21.5 |
| Height | 7.25 |
| Weight | 1.450000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |
Write Your Own Review