We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art Write-On Yellow Label Tape; 40yd Length, ¹/₂ In. Width, 3 In. Core (Pack Of 6)
List Price
$79.10
Your Price
$79.10
Bel-Art Write-On Yellow Label Tape; 40yd Length, ¹/₂ In. Width, 3 In. Core (Pack Of 6), Great For Use In Low Temperature Applications - BEL
NETA PART:
BEL-13485-0050
MFG.PART:
13485-0050
UNSPSC:
41122702
Manufacturer:
Bel-Art
Adheres to any clean surface, including Teflon® fluoropolymer resin coated materials, and peels off without leaving a sticky residue. Excellent for use with Write-On™ Multi-Roll Label Tape Dispensers (F13472-0000 and F13473-0000), sold separately.
- Pencil, ball-point pen or solvent ink marker remain legible under the most demanding laboratory conditions
- Consists of colored paper with rubber resin adhesive that resists moisture and most solvents
- Will withstand a maximum temperature of 157ºC (315ºF) for 30 minutes or 80ºC (176ºF) for 24 hours; can be used down to -80ºC (-112ºF)
- Withstands a steam autoclaving cycle at 121ºC (250ºF) and gamma irradiation between 13.0 and 45.0kGy
| Quantity / Pack | 6 |
| Width | 12.7mm (¹/₂") |
| Core | 7.6cm (3") |
| Length | 36.4m (40yds) |
| Rolls Per Pack | 6.0 |
| SKU | BEL-13485-0050 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 13485-0050 |
| UM | PK |
| UNSPSC | 41122702 |
| Manufacturer | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 6 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 4.75 |
| Depth | 4.75 |
| Height | 3 |
| Weight | 1.400000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |