We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Cortecs Shield Rp18 Column, 90å, 2.7 Μm, 4.6 Mm X 150 Mm, 3/Pk
List Price
$3,720.00
Your Price
$3,720.00
Waters Cortecs Shield Rp18 Column, 90a, 2.7 Um, 4.6 Mm X 150 Mm, 3/Pkg, Silica, Usp Class: L1, 2 - 8 Ph Range, Low Silanol Activity, 100 M2/G, End Capped, Spherical - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-176003926
MFG.PART:
176003926
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
CORTECS Shield RP18 columns provides complimentary selectivity to C8 and C18 stationary phases. The embedded carbamate group in the bonded phase ligand provides alternate selectivity, especially for phenolic compounds compared to straight chain alkyl columns. The solid core particle morphology offers high efficiency and lower backpressures when compared to fully porouse particles of similar particle size.
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Temperature Limits | 45 C |
| Maximum Pressure | 18000 psi (1240 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Bonding Technology | Shield RP18 |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 2.7 µm |
| Endfitting Type | Parker-style |
| Pore Size | 90 Å |
| Format | Column |
| Surface Area | 100 |
| System | UHPLC, UPLC |
| Particle Technology | Solid Core |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 4.6 mm |
| Length | 150 mm |
| Carbon Load | 6.4 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | CORTECS |
| Product Type | Columns |
| Units per Package | 3 pk |
| SKU | WAT-176003926 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 176003926 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |