We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Waters Sunfire C18 Obd Prep Column, 100å, 10 Μm, 10 Mm X 250 Mm, 1/Pk
List Price
$2,940.00
Your Price
$2,940.00
Waters Sunfire C18 Obd Prep Column, 100a, 10 Um, 10 Mm X 250 Mm, 1/Pkg, Silica, Usp Class: L1, 2 - 8 Ph Range, Low Silanol Activity, 340 M2/G, End Capped, Spherical, 16 % Carbon Load - WAT (Additional S&H Or Hazmat Fees May Apply)
NETA PART:
WAT-186008157
MFG.PART:
186008157
UNSPSC:
41115709
Manufacturer:
Waters Corporation
Product Description
SunFire C18 columns are used for general purpose method development at low pH. The C18 ligand is highly retentive, especially for basic compounds and it is ideally suited for purification and impurity profile assays.
Specifications
| Chemistry | C18 |
| Separation Mode | Reversed Phase |
| Particle Substrate | Silica |
| pH Range Min | 2 pH |
| pH Range Max | 8 pH |
| Temperature Limits | 45 C |
| Maximum Pressure | 6000 psi (415 Bar) |
| Endcapped | Yes |
| Silanol Activity | Low |
| Particle Shape | Spherical |
| Particle Size | 10 µm |
| Endfitting Type | Waters |
| Pore Size | 100 Å |
| Format | OBD Prep Column |
| Surface Area | 340 |
| System | HPLC Preparative |
| Technique | LC, LC/MS |
| USP Classification | L1 |
| Inner Diameter | 10 mm |
| Length | 250 mm |
| Carbon Load | 16 % |
| UNSPSC | 41115709 |
| Brand | SunFire |
| Product Type | Preparative Columns |
| Units per Package | 1 pk |
| SKU | WAT-186008157 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 186008157 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41115709 |
| Manufacturer | Waters Corporation |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | WAT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |