We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD 1 mL BD® Allergy Syringe with Permanently Attached 27 G x 3/8 in. Needle
List Price
$382.76
Your Price
$382.76
BD Precisionglide™ Allergist Tray, 1ml, Permanently Attached Needle, 27g X 3/8", Regular Bevel, 25/Tray, 40 Trays/Cs (Continental Us Only) - BD
GROUP SKU:
BD-305542
GTIN
| GTIN - Case | 50382903055420 | 1000 |
| GTIN - Shelfpack | 30382903055426 | 25 |
| GTIN - each | 00382903055425 | 1 |
Packaging
| Box Height | 2.6 cm |
| Box Length | 13.4 cm |
| Box Width | 13.4 cm |
| Case Height | 33.02 cm |
| Case Length | 33.02 cm |
| Case Width | 27.305 cm |
| Quantity - Case | 1,000 |
| Quantity - Shelfpack | 25 |
Product Basic Specification
| Fill Volume | 1 mL |
| Needle Gauge | 27 G |
| Needle Length | 3/8 in. |
| Needle Hub Color | Clear |
| Needle Hub Type | Permanently attached needle |
| Needle Wall Type | Regular |
| Needle Bevel | Regular |
| Syringe Tip Type | Permanently attached |
| Typical Application | General use |
Sustainability
| Single Use | Sterile, Single-use |
| Disposable | Disposable product |
| SKU | BD-305542 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 305542 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 1000 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |
Write Your Own Review