We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Nexiva™ Closed Iv Catheter, 20g X 1¾", Hf Dual Port
List Price
$1,138.57
Your Price
$1,138.57
BD Nexiva™ Closed Iv Catheter, 20g X 1¾", Hf Dual Port (1.1mm X 32mm), 20/Pk, 4 Pk/Cs (Continental Us Only) - BD
NETA PART:
BD-383538
MFG.PART:
383538
UNSPSC:
41122002
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Shelfpack | 30382903835387 | 20 |
| GTIN - Case | 50382903835381 | 80 |
| GTIN - each | 00382903835386 | 1 |
Manufacturing
| Total Shelf Life | 3 years |
Packaging
| Quantity - Box | 20 |
| Quantity - Case | 80 |
Product Basic Specification
| Blood Control | Y |
| Catheter Gauge Size | 20; 1.1 mm |
| Catheter Inner Diameter (I.D.) Size | 0.0310-0.0340; unit = in.; 0.7874-0.8638; unit = mm |
| Catheter Length | 1.75 in.; 45 mm |
| Catheter Outer Diameter (O.D.) Size | 0.0420-0.0450; unit = in.; 1.0668-1.1432; unit = mm |
| Gravity Flow Rate | 51 mL/min |
| High Pressure Rating | 300 psi |
| Hub Color | Pink |
| Sterilization Method | ETO |
| SKU | BD-383538 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 383538 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 80 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |