We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Non-Vented Gravity Blood Set, 180 micron Blood Filter, (1) Needle-Free Valve 9" from 2-Piece Male Luer Lock, 104" Length, 30 mL PV, 20/CS
List Price
$625.93
Your Price
$625.93
BD Non-Vented Gravity Blood Set, 180 micron Blood Filter, (1) Needle-Free Valve 9" from 2-Piece Male Luer Lock, 104" Length, 30 ml PV, 20/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-42081E
MFG.PART:
42081E
UNSPSC:
41122002
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Each | 07613203020855 | 1 |
| GTIN - Case | 37613203020863 | 20 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | No |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
| Country of Manufacture | Mexico |
Packaging
| Case Dimensions | 16in x 9.875in x 7in 3.62lb |
| Quantity | 20 |
| Unit of Measure | Per case |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 264 cm |
| Approximate Length | 104 in |
| Approximate Priming Volume | 30 mL |
| Clamp | 3 roller |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 15 |
| Filter | 180 micron filter |
| Luer Lock Type | 2-piece male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 1 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Tubing Size | Standardbore |
| Type of Connector | None |
| Weight | 3.62 lb |
| Y-Site Port Type | SmartSite™ |
| SKU | BD-42081E |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 42081E |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122002 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 20 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |