We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Antylia Cole-Parmer Essentials MP-250D-F Standard Digital Melting Point Apparatus, ±0.1°C Temperature Resolution; 100-240 VAC
List Price
$1,761.00
Your Price
$1,761.00
Antylia Cole-Parmer Essentials Standard Digital Melting Point Apparatus; 100-240 VAC, 50/60 HzRotating viewing head ensures each user can analyze samples clearly - ANT
NETA PART:
CPE-03010-51
MFG.PART:
03010-51
UNSPSC:
41112203
Manufacturer:
Antylia
| Key_Feature1 | View up to three samples simultaneously for greater efficiency Height-adjustable arm with viewing magnifier folds away for easy storage Integral light and 8x magnifying lens enhance sample observation Three audible beeps indicate when temperature is stable and ready for sample Adjustable object lens for sharp focus |
| Key_Feature2 | 4 x 1 melt memory capacity |
| Key_Feature3 | 3 year warranty |
| Key_Feature4 | Previous part number IA9100 |
| Display | 12 x 2 LCD, backlit |
| Height (in) | 17 3/4 |
| Depth (in) | 13 13/16 |
| Width (in) | 7 7/8 |
| Height (cm) | 45.0 |
| Depth (cm) | 35.0 |
| Width (cm) | 20.0 |
| Warranty | 3 Years |
| Max Temperature (° C) | 400.0 |
| Temperature Resolution | 0.1° |
| Power (VAC) | 100 to 240 |
| Power (Hz) | 50/60 |
| Temperature Accuracy | ±0.5°C at 20°C; ±1.0°C at 350°C |
| Power (watts) | 45.0 |
| Min Temperature | Ambient +5°C |
| Number of Samples | 3.0 |
| Heat-Up Time | 1° or 10°C per minute (selectable) |
| Temperature Sensor | 100Ω Pt RTD |
| Thermometer Minimum (° C) | 1.0 |
| Thermometer Maximum (° C) | 405.0 |
| Lens Magnification | 8x (adjustable focus) |
| Thermometer Resolution (° C) | 0.1 |
| SKU | CPE-03010-51 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 03010-51 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41112203 |
| Manufacturer | Antylia |
| ProductLine | ANT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |