We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Antylia Cole-Parmer Essentials MP-250D-PR Programmable Digital Melting Point Apparatus, Beginning/Ending Recording with IQ/OQ Documentation
List Price
$3,302.00
Your Price
$3,302.00
Antylia Cole-Parmer Essentials Programmable Digital Melting Point Apparatus, Beginning/Ending Recording with IQ/OQ Documentation; 100-240 VACRotating viewing head ensures each user can analyze samples clearly - ANT
NETA PART:
CPE-03010-64
MFG.PART:
03010-64
UNSPSC:
41112203
Manufacturer:
Antylia
| Key_Feature1 | View up to three samples simultaneously for greater efficiency Height-adjustable arm with viewing magnifier folds away for easy storage Integral light and 8x magnifying lens enhance sample observation Three audible beeps indicate when temperature is stable and ready for sample Adjustable object lens for sharp focus |
| Key_Feature2 | Set ramp rate between 0.2°C/min to 10°C in 0.1° increment |
| Key_Feature3 | RS-232 interface and USB ports allow for easy data transfer to printer |
| Key_Feature4 | Internal batch memory capacity of 500 melts |
| Key_Feature5 | 3 x 2 melt memory capacity |
| Key_Feature6 | 3 year warranty |
| Key_Feature7 | Previous part number IA9300/IQOQ |
| Display | 12 x 2 LCD, backlit |
| Height (in) | 17 3/4 |
| Depth (in) | 13 13/16 |
| Width (in) | 7 7/8 |
| Height (cm) | 45.0 |
| Depth (cm) | 35.0 |
| Width (cm) | 20.0 |
| Warranty | 3 Years |
| Max Temperature (° C) | 400.0 |
| Temperature Resolution | 0.1° |
| Interface | RS-232 and USB |
| Power (VAC) | 100 to 240 |
| Power (Hz) | 50/60 |
| Temperature Accuracy | ±0.5°C at 20°C; ±1.0°C at 350°C |
| Power (watts) | 45.0 |
| Min Temperature | Ambient +5°C |
| Number of Samples | 3.0 |
| Heat-Up Time | 0.2 to 10⁰C per minute |
| Temperature Sensor | 100Ω Pt RTD |
| Thermometer Minimum (° C) | 1.0 |
| Thermometer Maximum (° C) | 405.0 |
| Lens Magnification | 8x (adjustable focus) |
| Thermometer Resolution (° C) | 0.1 |
| SKU | CPE-03010-64 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 03010-64 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41112203 |
| Manufacturer | Antylia |
| ProductLine | ANT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |