We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Antylia Cole-Parmer Essentials MP-200D-HR-120 Stuart High Resolution Digital Melting Point Apparatus; 120 VAC
List Price
$1,531.00
Your Price
$1,531.00
Antylia Cole-Parmer Essentials High Resolution Digital Melting Point Apparatus, 120 VNo more reading glass thermometers - ANT
NETA PART:
CPE-03011-45
MFG.PART:
03011-45
UNSPSC:
41112203
Manufacturer:
Antylia
| Key_Feature1 | Select, measure, and display the temperature digitally, ensuring accuracy and repeatability |
| Key_Feature2 | Easily view the melt via magnifying lens with built-in illumination |
| Key_Feature3 | Be more productive—test two samples simultaneously |
| Key_Feature4 | Save time by setting a plateau temperature for initial warm-up |
| Key_Feature5 | Maximum temperature of 300°C with 0.1° resolution |
| Key_Feature6 | Adjustable ramp rate between 1 and 10°C/min after initial warm-up |
| Key_Feature7 | 120 VAC operation |
| Key_Feature8 | 3 year warranty |
| Key_Feature9 | Previous part number SMP20/120V/60 |
| Display | 4-digital LED |
| Height (in) | 6 5/8 |
| Depth (in) | 8 5/8 |
| Width (in) | 6 1/4 |
| Height (cm) | 17.0 |
| Depth (cm) | 22.0 |
| Width (cm) | 16.0 |
| Warranty | 3 Years |
| Max Temperature (° F) | 572.0 |
| Max Temperature (° C) | 300.0 |
| Temperature Resolution | 0.1°C |
| Power (VAC) | 120 |
| Power (Hz) | 60 |
| Temperature Accuracy | ±1.0⁰C to 20⁰C; ±2.5⁰C at 300⁰C |
| Power (watts) | 75.0 |
| Min Temperature | Ambient |
| Heat-Up Time | 20°C / minute to plateau; 1 and 10°C/min to melt |
| Temperature Sensor | 100Ω Pt RTD |
| SKU | CPE-03011-45 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 03011-45 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41112203 |
| Manufacturer | Antylia |
| ProductLine | ANT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |