We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
OHAUS Weight Set TEST 2000g-1mg CL5 Accrd TR
List Price
$1,245.00
Your Price
$1,245.00
OHAUS Weight Set TEST 2000g-1mg CL5 Accrd TR - OHS
NETA PART:
OHS-83040361
MFG.PART:
83040361
UNSPSC:
41111505
Manufacturer:
OHAUS
Overview
ASTM Scale Calibration Weight Sets
Applications
Used to test commercial weighing devices by weights & measures officials and service technicians. Class 5–7 weights may be used to test most accuracy Class III scales and Class IIIL or IIII scales. Appropriate for weighing applications such as force measuring.
Construction
Scale calibration weights (grip handle, slotted) are Cast Iron. Weight hangers, stem is 303 Stainless Steel, base is Cast Iron or Stainless Steel. Test Weights (cylindrical, slotted, hooked) are 303 Stainless Steel and weights ≤500mg, ≤0.005lb, are Aluminum.
Design Features
Cast iron scale calibration weights ≤50kg, ≤100lb, are grip handle. Weights ≥100kg, ≥200lb, are block design for lifting with hook. Stainless steel test weights ≥1g, ≥0.01lb, are cylindrical. Weights ≤500mg, ≤0.005lb, are flat with one end turned up.
Specifications
| Calibration Certificate | ISO/IEC 17025 Accredited Certificate |
| ASTM Class | 5 |
| Weight Set Range | 2000 g - 1 mg |
| Set Capacity | 4.11 kg |
| Set Total Pieces | 26 |
| Protective Case | Included |
| Construction | 200 g and above are two-piece; 100 g and below are one-piece |
| Density at 20°C | 100 mg and below are 2.70 g/cm3; 200 mg and above are 7.85 g/cm3 |
| Dimensions in Case | 3.875 in x 4.75 in x 8.25 in (9.843 cm x 12.065 cm x 20.955 cm) (LxHxW) |
| Set Contents | (2) 2 g; (2) 200 g; (2) 20 mg; 500 mg; 10 g; (2) 20 g; 100 g; 100 mg; 10 mg; (2) 200 mg; 1 g; 50 g; 5 g; 5 mg; 500 g; (2) 2 mg; 50 mg; 1 mg |
| Weight Material | ≥200 mg are 303 Stainless Steel; ≤100 mg are Aluminum |
| Wgt Origin (USA) | USA |
| SKU | OHS-83040361 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 83040361 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41111505 |
| Manufacturer | OHAUS |
| ProductLine | OHS |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 7 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |