We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning Pyrex 100x15 mm Petri Dish Cover Only
List Price
$57.94
Your Price
$57.94
Corning Pyrex 100x15mm Petri Dish Cover Only - COG
NETA PART:
3160-101CO
MFG.PART:
3160-101CO
UNSPSC:
41122101
Manufacturer:
Corning Life Sciences
These flat, clear PYREX dish covers will withstand repeated sterilization (wet or dry). Approximate dish cover diameter and height is 100x15mm. The edges are beaded to provide greater mechanical strength. The bead also provides a means to equally space the side walls of the bottom and cover, thereby reducing the capillary action of the condensed moisture on the sides. They are not affected chemically or thermally by any of the methods commonly employed in laboratories where sterilization is routinely used. The covers are marked in blue enamel.
Details
| Product Number | 3160-101CO |
| Qty./Pk | 12 / Pk |
| Qty./Cs | 12 / Cs |
| Brand | PYREX |
| Dish Style | Petri |
| Petri Dish Style | 100 mm x 15 mm |
| Top Style | Beaded rim |
| Feature | Reusable |
| Diameter | 100 mm (approx.) |
| Height | 15 mm (approx.) |
| SKU | 3160-101CO |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 3160-101CO |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122101 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | Germany |
| ProductLine | COG |
| Qty | 12 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 5.8 |
| Depth | 9.5 |
| Height | 4.8 |
| Weight | 1.650000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |