We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning Pyrex 150x20 mm Petri Dish Bottom Only
List Price
$168.52
Your Price
$168.52
Corning Pyrex 150x20mm Petri Dish Bottom Only - COG
NETA PART:
3160-152BO
MFG.PART:
3160-152BO
UNSPSC:
41122101
Manufacturer:
Corning Life Sciences
These flat, clear PYREX dish bottoms will withstand repeated sterilization (wet or dry). Approximate dish bottom diameter and height is 145x22mm. The edges are beaded to provide greater mechanical strength. The bead also provides a means to equally space the side walls of the bottom and cover, thereby reducing the capillary action of the condensed moisture on the sides. They are not affected chemically or thermally by any of the methods commonly employed in laboratories where sterilization is routinely used. The bottoms are marked in white enamel to make sorting easier. Bottoms also have a triangular enamel reference point for serial dilutions.
Details
| Product Number | 3160-152BO |
| Qty./Pk | 12 / Pk |
| Qty./Cs | 12 / Cs |
| Brand | PYREX |
| Dish Style | Petri |
| Petri Dish Style | 150 mm x 20 mm |
| Top Style | Beaded rim |
| Surface Treatment | Not Treated |
| Feature | Reusable |
| Diameter | 145 mm (approx.) |
| Height | 22 mm (approx.) |
| SKU | 3160-152BO |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 3160-152BO |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122101 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | Germany |
| ProductLine | COG |
| Qty | 12 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 7.2 |
| Depth | 13.75 |
| Height | 6.6 |
| Weight | 3.050000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |