We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning® Gosselin™ Contact Dish, Domed Base with Tight Lid, 4 Vents, Aseptic, Double Outer Bag, 720/CS
List Price
$312.48
Your Price
$312.48
Corning Gosselin Contact Dish, Domed Base with Tight Lid, 4 Vents, Aseptic, Double Outer Bag, 720/CS - GOS
NETA PART:
GOS-BB64-02
MFG.PART:
BB64-02
UNSPSC:
41122101
Manufacturer:
Corning Life Sciences
- 65 x 14.5 mm (D x H)
- 0/3/4 vents
- Crystal Polystyrene (PS)
- Optimal flatness
- Grip lid
- Molded grid 10x10 mm
Details
| Product Number | BB64-02 |
| Qty./Pk | 20 / Pk |
| Qty./Cs | 720 / Cs |
| Brand | Corning® |
| Dish Style | Petri |
| Petri Dish Style | 60 mm x 15 mm |
| Diameter | 65 mm (approx.) |
| Height | 14.5 mm (approx.) |
| Application | Environmental and Water Testing Pharmaceutical Quality Control and Life Sciences |
| Dish Type | Slippable |
| Vented | Yes |
| SKU | GOS-BB64-02 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | BB64-02 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122101 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | France |
| ProductLine | GOS |
| Qty | 720 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 16 |
| Height | 11.4 |
| Weight | 16.000000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |