We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning® Gosselin™ Square Petri Dish 120 x 15 mm, 4 Vents, Sterile, 252/CS
List Price
$412.15
Your Price
$412.15
Corning Gosselin Square Petri Dish 120 x 15 mm, 4 Vents, Sterile, 252/CS - GOS
NETA PART:
GOS-BP124-05
MFG.PART:
BP124-05
UNSPSC:
41122101
Manufacturer:
Corning Life Sciences
- 120 x 120 mm
- Crystal Polystyrene (PS)
- Optimal flatness
- Sterile or aseptic
Details
| Product Number | BP124-05 |
| Qty./Pk | 14 / Pk |
| Qty./Cs | 252 / Cs |
| Brand | Corning® |
| Dish Style | Petri |
| Petri Dish Style | 120 mm x 120 mm |
| Diameter | 120.5 mm (approx.) |
| Height | 15.8 mm (approx.) |
| Application | Environmental and Water Testing Food and Beverage Testing Pharmaceutical Quality Control and Life Sciences |
| Dish Type | Slippable |
| Vented | Yes |
| SKU | GOS-BP124-05 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | BP124-05 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122101 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | France |
| ProductLine | GOS |
| Qty | 252 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 16 |
| Height | 18.6 |
| Weight | 24.000000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |