We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Corning® Gosselin™ Petri Dish 60 x 15 mm, 6 Vents, Sterile, Double Outer Bag, 1620/CS
List Price
$356.29
Your Price
$356.29
Corning Gosselin Petri Dish 60 x 15 mm, 6 Vents, Sterile, Double Outer Bag, 1620/CS - GOS
NETA PART:
GOS-BP53-03
MFG.PART:
BP53-03
UNSPSC:
41122101
Manufacturer:
Corning Life Sciences
- Diam. 55 mm
- Crystal Polystyrene (PS)
- Optimal flatness
- 0 or 6 vents
- Sterile or aseptic
Details
| Product Number | BP53-03 |
| Qty./Pk | 15 / Pk |
| Qty./Cs | 1620 / Cs |
| Brand | Corning® |
| Dish Style | Petri |
| Petri Dish Style | 60 mm x 15 mm |
| Diameter | 55 mm (approx.) |
| Height | 14.2 mm (approx.) |
| Application | Environmental and Water Testing Food and Beverage Testing Pharmaceutical Quality Control and Life Sciences |
| Dish Type | Slippable |
| Vented | Yes |
| SKU | GOS-BP53-03 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | BP53-03 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122101 |
| Manufacturer | Corning Life Sciences |
| MSDS URL | Click here |
| CountryOfOrigin | France |
| ProductLine | GOS |
| Qty | 1620 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 15.2 |
| Height | 18.2 |
| Weight | 25.000000 |
| Lead Time | 14 |
| Hazardous | N |
| ACT Ecolabel | No |