We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art Poxygrid “Half-Size” Test Tube Rack; For 13-16mm Tubes, 24 Places, Blue
List Price
$42.45
Your Price
$42.45
Bel-Art Poxygrid “Half-Size” Test Tube Rack; For 13-16mm Tubes, 24 Places, Blue, When Space Is Limited…Use Half-Size Racks - BEL
NETA PART:
BEL-18788-1601
MFG.PART:
18788-1601
UNSPSC:
41122800
Manufacturer:
Bel-Art
Excellent space-savers for use in water baths, laminar flow hoods, fume hoods or any place where space is limited. Choice of three colors: orange for biohazard warning, green and blue for general lab use.
- Chemical and corrosion-resistant steel wire racks are coated with heat-cured epoxy
- Unaffected by organic solvents, salts, weak acids and weak alkalis
- Will withstand a temperature range of -223ºC (-369ºF) to 121ºC (250ºF); autoclavable
| Quantity / Pack | 1 |
| Dimensions (L X W X H) | 12.5 x 9.9 x 6.4cm (4¹⁵/₁₆ x 3⁵/₈ x 2¹/₂") |
| Color | Blue |
| Places | 24 |
| Rows | 6 x 4 |
| Tube Size | 13-16mm |
| Top Deck Height | 6.35cm (2.5") |
| SKU | BEL-18788-1601 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 18788-1601 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41122800 |
| Manufacturer | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 4 |
| Depth | 5 |
| Height | 2.75 |
| Weight | 0.312500 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |