We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art Micro Sample Test Tube Rack; For 1.5mL Tubes, 72 Places
List Price
$65.75
Your Price
$65.75
Bel-Art Micro Sample Test Tube Rack; For 1.5mL Tubes, 72 Places, Stackable - BEL
NETA PART:
BEL-18841-0000
MFG.PART:
18841-0000
UNSPSC:
41122800
Manufacturer:
Bel-Art
These polypropylene test tube racks stack to conserve space, even when filled with tubes.
- Holds 72 micro sample tubes in 6 x 12 rows
- Steam autoclavable at 121ºC (250ºF)
| Quantity / Pack | 1 |
| Dimensions (L X W X H) | 21.3 x 11.1 x 11.1cm (8³/₈ x 4³/₈ x 4³/₈") |
| Hole Diameter | 13mm (.51") |
| Places | 72 |
| Holds Tubes | 1.5ml |
| Top Deck Height | 57mm (2¹/₄") |
| SKU | BEL-18841-0000 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 18841-0000 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41122800 |
| Manufacturer Name | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 4.5 |
| Depth | 9 |
| Height | 4.5 |
| Weight | 0.500000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |