We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Bel-Art Round Microcentrifuge Floating Bubble Rack With Hold-Down Disk; For 1.5mL Tubes, 20 Places, Fits 1000mL Beaker
List Price
$102.70
Your Price
$102.70
Bel-Art Round Microcentrifuge Floating Bubble Rack With Hold-Down Disk; For 1.5mL Tubes, 20 Places, Fits 1000mL Beaker, Hold-Down Disk Maintains Constant Pressure On Tube Caps - BEL
NETA PART:
BEL-37084-0020
MFG.PART:
37084-0020
UNSPSC:
41122800
Manufacturer:
Bel-Art
Specifically designed for incubating 1.5 ml microcentrifuge tubes, this rack includes a hold-down disk which maintains a constant pressure on the tube caps and prevents them from opening during internal air expansion.
- The polypropylene disk with threaded handle screws into the foam-filled TPX® polymethylpentene plastic rack and holds tubes firmly in place
- Rack floats while microcentrifuge tubes remain immersed at a constant depth
- Leg length: 19mm (³/₄")
- Steam autoclavable at 121ºC (250ºF)
| Quantity / Pack | 1 |
| O.d. | 9.5cm (3³/₄") |
| Hole Diameter | 10.8mm (⁷/₁₆”) |
| Places | 20 |
| Fits Beaker | 1000ml |
| Holds Tubes | 1.5ml |
| SKU | BEL-37084-0020 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 37084-0020 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41122800 |
| Manufacturer | Bel-Art |
| CountryOfOrigin | United States |
| ProductLine | BEL |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Width | 7.5 |
| Depth | 6 |
| Height | 1.024 |
| Weight | 0.148000 |
| Lead Time | 15 |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |