We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD Alaris Pump Module Set, Non-Vented, Needle-Free, Valve Bag Access Port, Low Sorbing, Roller Clamp, 2-Piece Male Luer Lock
List Price
$358.36
Your Price
$358.36
BD Alaris Pump Module Set, Non-Vented, Needle-Free, Valve Bag Access Port, Low Sorbing, Roller Clamp, 2-Piece Male Luer Lock, 20 Drops, 45", 14ml Fluid Path, Not Made with DEHP, Sterile, 20/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-10015862
MFG.PART:
10015862
UNSPSC:
24111500
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50885403221864 | 20 |
| GTIN - Each | 10885403221866 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
Packaging
| Case Dimensions | 11.5in x 7.25in x 10in 1.86lb |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 115 cm |
| Approximate Length | 45 in |
| Approximate Priming Volume | 14 mL |
| Clamp | Roller |
| Color of Tubing | None |
| Drop | 20 |
| Filter | None |
| Luer Lock Type | 2-piece male luer lock |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 0 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Sterility | Fluid path sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Type of Connector | None |
| Weight | 1.86 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-10015862 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 10015862 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 24111500 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 20 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |