We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD SmartSite Bag Spike, 0.51 mL PV, 100/CS
List Price
$517.86
Your Price
$517.86
BD SmartSite Bag Spike, 0.51 ml PV, 100/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-2300E-0500
MFG.PART:
2300E-0500
UNSPSC:
24111500
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Shelfpack | 20885403235020 | 25 |
| GTIN - Case | 50885403235021 | 100 |
| GTIN - Each | 10885403235023 | 1 |
FDA, Premarket Approval, and Regulatory
| Natural Latex | Yes |
| Registered with Health Canada | Yes |
Manufacturing
| CE Marking | No |
Packaging
| Case Dimensions | 13.25 in x 11.125 in x 9.25 in 3.25 lb |
Product Basic Specification
| Approximate Length | 10 cm (3.5 in) |
| Approximate Priming Volume | 0.5 mL |
| Color of Tubing | None |
| Filter | None |
| Manifold | None |
| Number of Backcheck Valves | 0 |
| Number of Connectors | 1 |
| Number of Fuses | 0 |
| Number of Y-Sites | 0 |
| Removable or Bonded Connectors | Bonded |
| Sterility | Fluid Path Sterile |
| Stopcock | None |
| T-Connector Type | None |
| Type of Connector | SmartSite™ |
| Weight | 3.2 lb |
| Y-Site Port Type | None |
| SKU | BD-2300E-0500 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 2300E-0500 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 24111500 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 100 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |