We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
BD 1 mL BD® Tuberculin Syringe with Detachable 27 G x 3/8 in. Intradermal Bevel Needle
List Price
$317.72
Your Price
$317.72
BD Syringe with Needle, 1 ml, S/T, 27G x 3/8", IB, 100/pk, 8 pk/cs (Continental US Only) (Drop Ship Requires Pre-Approval) - BD
NETA PART:
BD-303344
MFG.PART:
303344
UNSPSC:
41122000
Manufacturer:
BD
GTIN
| GTIN - Case | 50382903033442 | 800 |
| GTIN - Shelfpack | 30382903033448 | 100 |
| GTIN - each | 00382903033447 | 1 |
Packaging
| Box Height | 15.4 cm |
| Box Length | 21 cm |
| Box Width | 17.8 cm |
| Case Height | 30.5 cm |
| Case Length | 41.9 cm |
| Case Width | 36.2 cm |
| Quantity - Case | 800 |
| Quantity - Shelfpack | 100 |
Product Basic Specification
| Fill Volume | 1 mL |
| Needle Gauge | 27 G |
| Needle Length | 3/8 in. |
| Needle Hub Color | Grey |
| Needle Hub Type | Attached Luer slip tip |
| Needle Wall Type | Regular |
| Needle Bevel | Intradermal bevel |
| Syringe Tip Type | Luer slip tip |
| Typical Application | General use |
Sustainability
| Single Use | Sterile, Single-use |
| Disposable | Disposable product |
| SKU | BD-303344 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 303344 |
| UM | CS |
| UNSPSC | 41122000 |
| Manufacturer | BD |
| ProductLine | BD |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |