We use cookies to make your experience better. To comply with the new e-Privacy directive, we need to ask for your consent to set the cookies. Learn more.
Antylia Oakton 220 pH/ORP/Temperature Controller, 1/8 DIN
List Price
$375.00
Your Price
$375.00
Antylia Oakton pH/ORP/temperature Controller, 1/8 DINAutomatic buffer recognition for quicker setup - ANT
NETA PART:
OKTN-56700-15
MFG.PART:
56700-15
UNSPSC:
41104207
Manufacturer:
Antylia
| Key_Feature1 | Designed with both SPDT relay and isolated 4 to 20 mA outputs for controlling and transmitting pH, ORP, and temperature measurements |
| Key_Feature2 | Backlight LCD for clear measurement display |
| Key_Feature3 | Automatic buffer recognition of US and NIST buffers |
| Key_Feature4 | Universal power supply input from 100 to 240VAC |
| Key_Feature5 | Easy-to-install 1/8-DIN compact plastic casing |
| Key_Feature7 | 1 year warranty parts & labor |
| Height (in) | 1 3/4 |
| Depth (in) | 4 1/4 |
| Width (in) | 3 21/64 |
| Height (cm) | 4.8 |
| Depth (cm) | 11.0 |
| Width (cm) | 9.6 |
| Warranty | 1 year parts & labor |
| Max Temperature (° F) | 248.0 |
| Min Temperature (° F) | 14.0 |
| Max Temperature (° C) | 120.0 |
| Min Temperature (° C) | -10 |
| Temperature Resolution | 0.1°C |
| Display Type | LCD |
| Power (VAC) | 100 to 240 |
| Power (Hz) | 50/60 |
| Temperature Accuracy | ±0.3°C |
| Min pH (pH) | -2.0 |
| Max pH (pH) | 16.0 |
| pH Resolution | 0.01 |
| pH Accuracy | ±0.1% of reading ±1 digit |
| Max mV (mV) | 1999.0 |
| Control Type | On/Off |
| Min mV (mV) | -1999.0 |
| mV Resolution | 1 |
| mV Accuracy | ±0.1% of reading ±1 digit |
| Temperature Compensation | Automatic |
| Output Current | 4-20mA |
| Output Relay | 2 SPDT relays |
| Panel Mount Size | 1/8-DIN |
| SKU | OKTN-56700-15 |
|---|---|
| Featured | No |
| Supplier Part Number | 56700-15 |
| UM | EA |
| UNSPSC | 41104207 |
| Manufacturer | Antylia |
| ProductLine | ANT |
| Qty | 1 |
| MinOrderQty | 1 |
| Weight | 7.000000 |
| Lead Time | 5 |
| Hazardous | N |
| Energy Star | No |
| Green | No |
| ACT Ecolabel | No |
| Controlled | N |